štvrtok , 16. september 2021
skhu
Neprehľiadnite
Domov / Poradenstvo / Právne poradenstvo / Výpoveď u živnostníka?

Výpoveď u živnostníka?

Dobrý deň.
Pracujem ako živnostník na zmluvu o spolupráci so stavebnou firmou (zmluva o spolupráci) V tejto zmluve mám uvedené miesto práce, pričom pravidelne na pracovisku vykonávam tú istú prácu. Teraz som si našiel zamestnanie, kde mi ponúkajú dobre zaplatené pracovné miesto na hlavný pracovný pomer. Viem, že Zákonník práce na mňa neplatí, ale chcel by som vedieť, že ak chcem odísť do dvoch týždňov z firmy, či mi táto môže robiť nejaké problémy, napr. nepreplatí faktúru, alebo ma môže inak sankcionovať? Mohla by mi hroziť nejaká pokuta, ak mám v zmluve o spolupráci uvedené, že výpovedná lehota je dva mesiace?

Odpoveď:

Podľa toho čo uvádzate, máte so stavebnou firmou zmluvný obchodno-právny vzťah. V tejto zmluve by mala byť uvedená aj výpovedná lehota zmluvy. Odporúčam Vám teda preštudovať si príslušnú zmluvu a riadiť sa ňou. Zákonník práce na Vás, sa podľa toho čo uvádzate, neplatí. To znamená, že nie ste povinný sa riadiť podľa neho, a nie ste povinný byť na pracovisku podľa intencií Zákonníka práce. Ako bude reagovať Váš obchodný partner, samozrejme nevieme, ale „robiť prieky“ Vám robiť môže. A či Vám hrozí nejaká pokuta, tak odpoveď na túto otázku by ste mali nájsť vo Vašej Zmluve. Ak chcete ukončiť spoluprácu so stavebnou firmou tak je potrebné vypovedať zmluvu spôsobom, ako to je uvedené v Zmluve. Do pozornosti Vám dávam ešte situáciu, keď nebudete plniť v Zmluve dohodnuté veci, tak obchodný partner-stavebná firma môže voči Vám uplatniť náhradu škody, ak jej nejaká škoda vznikla v súvislosti s neplnením z Vašej strany.

S prianím pekného dňa

Arpád Barczi
advokát
e-mail: barczi@gngu.sk

Ak máte otázku aj Vy, neváhajte nám ju napísať sem (http://gngu.sk/vas-pravny-problem/) , alebo priamo p. advokátovi na barczi@gngu.sk.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za úplnosť a komplexnosť odpovede, pretože informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Skúste ešte

Podnikáme dve fyzické osoby v združení. Ako máme prejsť na spol.s r.o.?

Dobrý deň, Doteraz podnikáme ako dve fyzické osoby, na základe živnostenských oprávnení a to v združení …

Zatiaľ jeden komentár

  1. Dobrý deň,
    rada by som sa poradila ohľadne výpovede ako SZČO. Pracujem v tejto firme necelé tri mesiace a chcela by som dať výpoveď, nakoľko mi vznikli nejaké zdravotné problémy. Musím chodiť na vyšetrenia a z toho dôvodu nemôžem plnohodnotne vykonávať svoju prácu.
    Ďakujem za odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.