štvrtok , 16. september 2021
skhu
Neprehľiadnite
Domov / Poradenstvo / Právne poradenstvo / Nemožná dohoda spoluvlastníkov?

Nemožná dohoda spoluvlastníkov?

Dobrý deň. Chcem sa opýtať na to, že ako mám riešiť situáciu, ak sa na mojom pozemku nachádza rodinný dom so súpisným číslom, ktorého ale nie som majiteľom. Uvedený rodinný dom je v spoluvlastníctve piatich osôb a jeho predaj sa už riešil najprv ústne a štyria zo spoluvlastníkov súhlasia aby sa dom a s mojim súhlasom aj pozemok, predal. Bohužiaľ, piata spoluvlastníčka je proti predaju, nič nechce podpísať, ostatní spoluvlastníci (jej súrodenci) sú už z toho nešťastní, kedže sa nehnuteľnosti chcú zbaviť. Je potrebný podpis aj poslednej, piatej spoluvlastníčky? Hovorí, že ona nepodpíše nič, vo všetkom vidí podvod aj keď sa to rieši všetko právnou cestou.

Odpoveď:

Predpokladajme, že rodinný dom nebol postavený ako čierna stavba a teda Vy ako alebo Váš právny predchodca, ako vlastník pozemku, ste dali súhlas na stavbu domu. Ak je dom v podielovom spoluvlastníctve, tak podľa občianskeho zákonníka platí, že ak nedôjde k dohode medzi spoluvlastníkmi, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, čo pri nehnuteľnosti nie je možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom.

Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov. Situácia má aj z taktického hľadiska viacero riešení, preto uvádzame len jedno z mnohých. Je možné písomne vyzvať spoluvlastníčku s tým, že najprv ponúknu ostatní spoluvlastníci svoj podiel jej (piatej spoluvlastníčke) na odkúpenie. Ak ona nebude chcieť odkúpiť podiely od ostatných spoluvlastníkov, tak podľa vyššie uvedeného, ostatní spoluvlastníci môžu riešiť kúpu (prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom) jej časti prostredníctvom súdu do ich vlastníctva. Následne zvyšní spoluvlastníci môžu predať rodinný dom komukoľvek, alebo súd môže nariadiť predaj. Po právoplatnom rozhodnutí súdu výťažok z predaja sa rozdelí pomerne medzi spoluvlastníkov. Predaj pozemku je podľa toho čo píšete bez prekážok.

Treba ešte dodať, že súdne trovy ako aj ostatné poplatky budú dosť vysoké, preto by bolo účelnejšie sa dohodnúť. Aj trvanie sporu sa môže naťahovať rok či dva.

S prianím pekného dňa

Arpád Barczi
advokát
e-mail: barczi@gngu.sk

Ak máte otázku aj Vy, neváhajte nám ju napísať sem (http://gngu.sk/vas-pravny-problem/) , alebo priamo p. advokátovi na barczi@gngu.sk.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za úplnosť a komplexnosť odpovede, pretože informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Skúste ešte

Podnikáme dve fyzické osoby v združení. Ako máme prejsť na spol.s r.o.?

Dobrý deň, Doteraz podnikáme ako dve fyzické osoby, na základe živnostenských oprávnení a to v združení …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.