štvrtok , 16. september 2021
skhu
Neprehľiadnite
Domov / Svet internetu / Internetová hrozba: PHISHING – čo to je?

Internetová hrozba: PHISHING – čo to je?

Phishing je druh internetového podvodu, ktorým sa podvodníci snažia z užívateľov internetového bankovníctva vylákať prístupové údaje k účtom a zneužiť ich pre svoje obohatenie.
K získaniu týchto dôverných informácií využívajú podvodné e-maily, ktoré na prvý pohľad vyzerajú, že sú odoslané priamo z banky a snažia sa presvedčiť používateľa, aby klikol na odkaz.

Ak neopatrný užívateľ na tento falošný odkaz klikne, dostane sa na podvodné stránky, kde sú po ňom požadované, prístupové údaje k účtom, platobným kartám alebo iné dôverné informácie.

Ak ich užívateľ naivne vyplní, získajú tieto dáta podvodníci, ktorí ich následne využijú pre svoj prospech.

AKO SA BRÁNIŤ:

  • Ak potrebujete vstúpiť na stránky internetového bankovníctva alebo na stránky príslušnej organizácie, radšej napíšte internetovú adresu do prehliadača sami!
  • Nespúšťajte neznáme programy, ktoré vám prídu e-mailom, ani na ktoré e-mail odkazuje
  • K elektronickému bankovníctvu alebo k svojim účtom (nielen bankovým) sa neprihlasujte z verejne prístupných alebo nedôveryhodných počítačov, ktoré nemáte pod kontrolou.
  • Ak sa vaše elektronické bankovníctvo má neštandardné správanie alebo sú od vás požadované iné údaje ako obvykle, nezadávajte ich! Ukončite svoju činnosť a kontaktujte zákaznícke centrum banky
  • Používajte svoj rozum a zdravý úsudok! Pamätajte, útočníci sú vždy o krok napred a stále skúšajú nové triky, ako vás nachytať!

Pamätajte: Banka nemá dôvod rozosielať e-maily s odkazmi na formulár s dôvernými informáciami!

zdroj: www.hoax.cz