štvrtok , 16. september 2021
skhu
Neprehľiadnite
Domov / Svet internetu / Čím škodí HOAX?

Čím škodí HOAX?

Čím škodí HOAX_ krava delfinMnohým sa môže zdať, že šírenie HOAXov nemôže byt škodlivé. Keď sa na to pozrieme bližšie zistíme nasledujúce:

Obťažuje príjemcu: Opakovaný príjem nezmyselných správ je pre mnohých použivatelov nepríjemné, hlavne v terajšej dobe, keď sa v e-mailových schránkach objavuje rovnaká správa niekoľkokrát denne.

Zbytočná záťaž liniek a serverov: V dnešnej dobe tvorí spam cez 90% všetkej e-mailové komunikácie! Prečo zbytočne tento počet zvyšovať zbytočnými HOAXami a reťazovými správami. Veľké množstvo HOAXov rozosielajú užívatelia tým najhorším spôsobom cez preposlať ďalej na všetky adresy. Takto dochádza k postupnému pridávaniu adries k textu správy a samozrejme narastá veľkosť správy, často až do veľkosti presahujúcej 100 kB. Pre porovnanie, bežný e-mail má veľkosť 2-6 kB, e-mail s priloženým dvojstránkovým doc dokumentom približne 65 kB. V súčte potom ich veľkosť môže dosiahnuť aj viac MB.

cim skodi hoax ufoŠírením HOAXu môžete vyzradiť dôverné informácie: Ak sa HOAX preposiela cez už spomínaný spôsob (na všetky adresy), dávate k dispozícii obrovský zoznam e-mailových adries ďalším náhodným príjemcom. Aj emailové adresy Vašich priateľov!  Vďaka lavínovému šíreniu správ nemôžete vedieť, komu sa v ďalších úrovniach bude e-mail doručený. Zoznam adries je rajom pre spamerov, ktorí potom môžu na takto získané adresy posielať ďalšiu nevyžiadanú poštu. Potom sa mnohí používatelia čudujú, ako mohol spamer získať jeho e-mailovú adresu, keď ju dal len pár dobrým známym. V skutočnosti stačí aby sa hromadne rozosielaný e-mail dostal na počítač infikovaný škodlivým kódom, ktorý z neho dokáže „vyzbierať“ adresy a ďalej ich zneužiť.

Ďalšia nepríjemná situácia by mohla nastať, keby sa Váš zoznam adries klientov a obchodných partnerov dostal ku konkurencii.

hoax panacikV prípade rôznych petícii alebo vymyslených podpisových akcií sa požaduje vyplnenie rôznych osobných údajov vrátane rodného čísla. Opäť nikdy nemôžete vedieť, kto si Vaše vyplnené informácie prečíta a akým spôsobom ich zneužije. Treba si uvedomiť, že HOAX môže poškodiť inú osobu alebo spoločnosť. Rovnako si tiež treba uvedomiť, že častým posielaním tohoto typu správ strácate na Vašej dôveryhodnosti.

Pozor na automatické podpisy: Automatické podpisy z Vás môžu urobiť autora HOAXu! Veľa krát sa stalo, že používateľ preposlal HOAX alebo reťazový e-mail a poštový klient k textu správy pripojil jeho podpis aj s adresou a telefónnym kontaktom. Takto upravená správa vypadá, že sa priamo týka podpísanej osoby a prípadné následky môže niesť podpísaná osoba.

Ako na HOAX reagovať

Ak nemáte istotu, či obdržaná správa je HOAX, je dobré si pozrieť niektorý zo zoznamov HOAXov. Tiež je možné zadať aj vo vyhľadávačoch kľúčové slová typické pre príslušnú správu. Je veľmi pravdepodobné, že rovnaký alobo veľmi podobný text nájdete. V takomto prípade e-mail môžete s kľudným svedomím vymazať.

 Tiež je možné slušne odpovedať ale iba odosielateľovi  a upozorniť ho napríklad  týmto textom, že správa ktorú Vám poslal je HOAX: 

Správa, ktorú ste mi zaslali, je HOAX – poplašná správa, ktorá obsahuje nepravdivé alebo skreslené informácie.

 

zdroj: hoax.cz, hoax.sk