štvrtok , 16. september 2021
skhu
Neprehľiadnite
Domov / Vedeli ste, že ... / 30. novembra je Deň počítačovej bezpečnosti

30. novembra je Deň počítačovej bezpečnosti

Deň, ktorý má ľuďom pripomenúť potrebu chrániť svoje počítače spolu so svojimi osobnými údajmi pripadá na 30. novembra – je to Deň počítačovej bezpečnosti (Computer security day). Život bez počítačov a internetu si už väčšina ľudí ani predstaviť nevie. Používame ich nielen na vyhľadávanie a prezeranie najaktuálnejších informácií, pomáha nám pri vzdelávaní, v práci a zároveň slúži na komunikáciu s priateľmi a známymi. Na sociálnych sieťach zverejňujeme svoje fotografie, myšlienky, miesto aktuálneho pobytu a rôzne osobné údaje, no akosi občas zabúdame na ochranu svojho súkromia… Tento deň nám má hlavne pripomenúť nevyhnutnosť počítačovej ochrany pred možnými hrozbami.

coDeň počítačovej bezpečnosti vznikol z iniciatívy aktivistov Asociácie za deň počítačovej bezpečnosti. Za primárny cieľ tohto dňa považujú aktivisti osvetu v oblasti ochrany počítačov a dát. Prvýkrát sa tento deň slávil v roku 1988. Odborníci z oblasti počítačov majú v tento deň príležitosť poskytnúť viac informácií užívateľom počítačov. Špecialisti z Asociácie za počítačovú bezpečnosť sa svojim aktivitami zúčastňujú Dňa počítačovej bezpečnosti. Pri tejto príležitosti organizujú prednášky o počítačovej bezpečnosti, predstavujú možnosti pre užívateľov na ochranu počítača a údajov prostredníctvom zmeny hesla alebo aj nainštalovania programov na ochranu pred vírusmi.

Základným cieľom počítačovej bezpečnosti je zabezpečiť ochranu pred neoprávneným manipulovaním s dátami a so zariadeniami počítačového systému, bezpečnú komunikáciu, prenos dát a integritu a nepodvrhnuteľnosť dát.

Na Slovensku v roku 2009 sa spustil internetový portál OVCE.SK, ktorý sa primárne zameriava práve na prevenciu pred hrozbami spojenými s používaním internetu. Portál obsahuje animované videá zamerané na zvyšovanie počítačovej bezpečnosti a ochranu používateľov internetu. prinášame Vám ukážku, video „Maškarný ples“, ktorého hlavnou myšlienkou je „Nikdy nevieš, kto je na druhej strane internetu alebo mobilu.“

 

den-pocitacovej-bezpecnostiS počítačovým vírusom sme sa stretli už asi všetci. Tí šťastnejší, len ako so slovíčkom. Ale doba vírusov pomaly končí. Nechcem tým povedať, že by sme si na nich nemali dávať pozor a brániť sa im. Ale omnoho väčšou hrozbou poslednej doby je malware. Čo je malwareMalware je všeobecné označenie škodlivého softvéru. Malware sa do počítača v dnešnej dobe dostáva zvyčajne cez Internet, hlavne pri prezeraní škodlivých stránok s nie dobre zabezpečeným systémom. Pri počítačových systémoch platí to, čo tvrdia všetci lekári. Najlepšou liečbou je prevencia. Ponúkame tri hlavné zásady, ako sa správať bezpečne:

  • Zálohujte všetky svoje údaje (na externé disky, napr. USB, externé HDD disky a pod.). Zálohovaním dát sa vyhnete i strate konzistencie dát následkom výpadku prúdu alebo inej technickej „nehody“.
  • Neotvárajte neznáme prílohy.  Ideálne je všetky emaily od neznámeho odosielateľa zmazať. Ak je odosielateľ Vám známy, ale obsah emailu sa Vám nepozdáva (napr. vám posiela fotky z dovolenky a nikdy pred tým to nespravil), tak pred otvorením podozrivej prílohy emailu si radšej overte, či Vám ju dotyčný ozaj chcel poslať. priemernú mesačnú viditeľnosť (čítanosť). Ak len trochu neveríte odosielateľovi, bez váhania zmazať! 🙂
  • Udržujte všetky súčasti systému aktuálne, používajte najnovšiu verziu prehliadača a poštového klienta. Aktualizovaním súčastí systému odstraňujete jeho nedostatky, ktoré by škodlivé programy mohli využiť.

V dnešnej dobe, keď sa údaje stávajú reálne obchodovanou komoditou,  je potrebné s ešte väčšou vážnosťou prehodnocovať, čo kde napíšem, čo kde zverejním. Ruku na srdce, koľkí z Vás používajú  na prihlasovanie do rôznych webových služieb veľmi podobné, alebo dokonca rovnaké heslo… 😉

Skúste ešte

5. november je Svetový deň behu

Beh spája tisíce ľudí v stovkách miest po celom svete. Bežci si Svetový deň behu každoročne …