štvrtok , 16. september 2021
skhu
Neprehľiadnite
Domov / Vedeli ste, že ... / 14. február je Deň zaľúbených

14. február je Deň zaľúbených

Iste ste si všimli, že supermarkety, aj výklady obchodov sú zaplavené srdiečkami. Prečo? Opäť tu máme 14. február – Deň svätého Valentína, známy aj ako Deň zaľúbených. Sviatok zaľúbených sa oslvajue takmer na celom svete. Ako však súvisí svätý človek s pohľadnicami, kvetmi a drobnými darčekmi zaľúbených?

knaz sv valentinDeň svätého Valentína nie je novodobým výmyslom. História tohto dňa je zahalená rúškom tajomstva a je tiež spojená s menami svätcov – martýrov. Najznámejší je príbeh rímskeho kňaza, Valentína, ktorý podľa legendy žil v 3. storočí nášho letopočtu za vlády cisára Claudia II. Tento panovník často viedol vojny, avšak rímski muži neradi vstupovali do vojska. Ich dôvod bol jednoduchý – nechceli opúšťať svoje ženy a rodiny. Claudius ženatých mužov nepovažoval za dobrých bojovníkov, a preto zakázal zásnuby a sobáše v celom Ríme. Valentín ako rímsky kňaz však aj napriek zákazu tajne sobášil zamilované páry. Cisár to zistil a Valentína uväznil a odsúdil na trest smrti. Jeho poprava sa konala 14. februára. Pred svojou smrťou Valentín napísal milostný list dcére väzenského dozorcu, do ktorej sa zaľúbil. Neskôr, v roku 469 na podnet pápeža Gelasiusa sa stal Valentín patrónom zaľúbených.

Do Európy tradícia pripomínajúca svätého Valentína, Deň zaľúbených prenikla v 90. rokoch 20. storočia. Vo väčšine európskych krajín sa Deň svätého Valentína spája s kvetmi, cukrovinkami alebo romantickou večerou. Nájdu sa ale aj takí, ktorí pokladajú tento deň skôr za komerčný sviatok a úplne ho ignorujú.

Deň zaľúbených na Slovensku nadobudol aj iný rozmer. Slovenský červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR a hematologico-transfúznymi oddeleniami organizujú Valentínsku kvapku krvi, ktorej hlavným cieľom je osloviť čo najširší okruh mladých ľudí a takisto poukázať na potrebu darovania krvi.

Celoslovenská kampaň začína na Deň svätého Valentína, 14. februára 2017 a končí v prvý jarný deň, 21. marca. Heslo kampane tento rok znie: Lásku máme v krvi. Dokáž to aj ty!

Február sa odjakživa považuje za mesiac lásky a romantiky. Spomeňte si (nielen) počas Valentína na niekoho, koho máte naozaj radi a dajte najavo svoju lásku. Milými slovami a gestami lásky dotyčného človeka určite potešíte.

„Najväčším šťastím v živote človeka je vedomie, že nás niekto miluje preto, aký sme, alebo skôr aj napriek tomu, aký sme.“

Skúste ešte

5. november je Svetový deň behu

Beh spája tisíce ľudí v stovkách miest po celom svete. Bežci si Svetový deň behu každoročne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.