štvrtok , 16. september 2021
skhu
Neprehľiadnite
Domov / Vedeli ste, že ... / 12 február – svetový deň manželstva

12 február – svetový deň manželstva

Svetový deň manželstva sa oslavuje druhú nedeľu vo februári. Myšlienka oslavovať tento deň sa zrodila v meste Baton Rouge, Louisiana v roku 1981. Pripomíname si krásu, vernosť, obeť a radosť v manželskom živote. Manžel a manželka sú symbolicky videní ako dve sviečky, ktoré dávajú životu svetlo. Pár je spojený srdcom a ich láska je sila, vďaka ktorej sú úspešní, životodarní a inšpiráciou pre ostatných.

Myslím, že manželstvá sú rôznorodé a každý v manželskom zväzku by vedel o manželstve povedať ten svoj pohľad. Možno by sme mali všetci, aj Tí, ktorí ešte tento stav nezažili, čo manželstvo je a čo nie je, čo nám všetkým skúsenosti hovoria?! Tieto múdrosti sa však dajú v dnešnej dobe aplikovať nielen na manželstvo, ale aj na partnerský vzťah, pretože iba ten papier nám šťastie neprinesie.

12 vecí čo manželstvo/partnerstvo nie je:

1) Manželstvo nie je pre padavky. Je to skutočne tvrdá práca.

2) nie je o tom, že dostávate vždy to, čo chcete. Nie je to diktatúra. Nie je to o vyhrávaní po celý čas, pretože inak by ten druhý po celý čas iba prehrával. Možno by to bolo fajn pre teba, no nie pre manželstvo.

1366

3) nie je raketový výskum. Jeho princípy sú skutočne veľmi jednoduché:láskavosť, rešpekt, vernosť a tomu podobné veci.

4)  nie je nemoderné.

5) samé nie je stimulujúce. Odkedy si s tou istou osobou dlhý čas, obaja môžete prežívať rutinu. Ty sa musíš snažiť manželstvo oživovať.

6)  nie je o zbieraní vecí. Potešenie z manželstva nie je hmatateľné. Žiješ ho. To je to, čo ho robí veľmi špeciálnym.

103

7) nie je pre netrpezlivých. Niektoré z najlepších vecí potrebujú čas, aby sa rozvinuli. Ty musíš pozerať okolo seba, aby si ich odhalil.

8)  nie je miestom pre kritiku, pre ubližovanie. Ak sa tam ocitne, zruinuje akúkoľvek šancu na intimitu , dôveru a rozptýli akúkoľvek nádej, ktorá tu mohla existovať.

9) nie je 24 hodinová opravovňa. Tvoj partner nie je povinný naplniť každú tvoju potrebu. Niektoré z potrieb si dokážeš zabezpečiť sama vďaka priateľom či inými aktivitami.

10) nie je sebestačné. Neprekvitá samé od seba. Ak všetko, na čo sústredíte svoju pozornosť sú deti, robíte veľkú chybu.

11) nie je nudné. Dva životy spletené dokopy môžu byť celkom vzrušujúce. Niečo na tom je sledovať niekoho úplne odlišného od seba žiť život extrémne odlišným spôsobom. Tak blízke a osobné. Učíš sa z toho.

12) nie je bez konfliktov. Umenie vedieť nesúhlasiť a vychádzať s partnerom aj počas hnevu a rozrušenia, je pravdepodobne kľúčom k tomu, aby všetko fungovalo tak, ako má. Ako sa dostať k takejto spolupráci je už objasnené v bode č.2.

512_partner_dreamstime_3157327-400x300

A 12 vecí čím manželstvo/partnerstvo je: 

1) je potenciálnou možnosťou pre intenzívnu hlbokú dôveru – sexuálnu, emocionálnu a vzťahovú.

2) je o tom, že ti vždy ktosi stráži chrbát a ty zase ten jeho. Je o vzájomnej závislosti a prepojení.

3) je pochopením toho, že aj keď si bol videný vo svojich najhorších chvíľach, si stále milovaný. Je to ten najdôležitejší pocit vďačnosti a bezpečia.

4) je zdieľaním starých vtipov či príbehov, ktoré môžu byť povedané znova a znova a vždy vás rozosmejú až musíte lapať po dychu.

7890-0-manzelstvo

5) je o tom, že máte spolu zaslzené oči.

6) je premýšľaním o tom, čo ak by tu ten druhý viac nebol. A nebyť schopný na to ďalej myslieť.

7) je rozčuľovaním sa nad vecami, ktoré vás vždy rozčuľujú. Ak vás rozčuľujú už 24 rokov, budú vás ďalších 24. A je o ich tolerovaní, pretože práve to vedie k tým dobrým veciam.

8) je o tom, ako sa nemôžete dočkať, kým sa dostanete domov, aby ste sa podelili o kadejaké drobnosti.

9) je prianím, aby ste boli operovaní či chorí vy a nie váš partner.

10) je niekedy boj, kde sa pomaly učíte ako bojovať viac fér. Ospravedlňovať sa, počúvať a hľadať riešenia.

Koniec-manželstva

11) je o zraniteľnosti. Dávaní niekomu právo, aby vás zraňoval alebo uvádzal do rozpakov, no zároveň mu dávate možnosť prinášať vám obrovskú radosť a smiech.

12) je sľubom. Je prísahou, že sa budete snažiť najviac, ako ste sa kedy v živote snažili. Manželstvo je miestom dosahovania pokrokov v osobnom raste ako nikdy predtým.

 

zdroj: múdrosti iných a internet 🙂

 

Skúste ešte

5. november je Svetový deň behu

Beh spája tisíce ľudí v stovkách miest po celom svete. Bežci si Svetový deň behu každoročne …