sobota , 18. august 2018
skhu
Neprehľiadnite
Domov / Poradenstvo / Právne poradenstvo / Skúšobná doba a Práceneschopnosť

Skúšobná doba a Práceneschopnosť

Dobrý deň, chcem sa opýtať na ukončenie pracovného pomeru počas pracovnej neschopnosti (PN) v skúšobnej dobe. Pracovný pomer zmluvou mi  začal 1.10.2016 a 31.12.2016 mi končí skúšobná doba. Medzitým som ale ochorel a od 15.11.2016 som na PN a v zmluve mám výpovednú lehotu 1 mesiac a ak tam nezotrvám mam zaplatiť zamestnávateľovi jeden násobok mesačného platu. S PN-kou u mňa to vyzerá na dlhšie obdobie a preto chcem odísť z práce. Musím PN ukončiť alebo ako to je?  Poraďte prosím čo mám robiť.

Odpoveď:

Zákonník práce určuje štyri spôsoby ukončenia pracovného pomeru (§ 59 ZP)

Pracovný pomer možno skončiť:

  1. dohodou,
  2. výpoveďou,
  3. okamžitým skončením,
  4. skončením v skúšobnej dobe.

Zákonník práce ale chráni zamestnanca v určitých prípadoch pred daním výpovede.

Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď (§ 64 ZP) v ochrannej dobe, a to:

  1. v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, atď.,
  2. pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie atď.,
  3. v dobe, keď je zamestnanec uvoľnený na výkon dobrovoľnej vojenskej prípravy, na pravidelné cvičenie alebo na plnenie úloh ozbrojených síl Slovenskej republiky,
  4. v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky,
  5. v dobe, keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
  6. v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.

Táto ochrana sa nevzťahuje na prípady ak sa zamestnávateľ alebo jeho časť zrušuje alebo:

  1. ak sa jedná o osamelú zamestnankyňu alebo osamelého zamestnanca v dobe keď sa starajú o dieťa mladšie ako tri roky, a v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu,
  2. z dôvodu, pre ktorý môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer, ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke a o zamestnanca na rodičovskej dovolenke
  3. sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer ak nejde o tehotnú zamestnankyňu alebo ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke alebo zamestnankyňu a zamestnanca na rodičovskej dovolenke, atď.

Na druhej strane ale takéto obmedzenie podať výpoveď zo strany zamestnanca neplatí.

Často krát sa zamieňajú spôsoby skončenia pracovného pomeru navzájom resp. mnohí poznajú iba výpoveď. Je potrebné si uvedomiť, že výpoveď je len jeden zo spôsobov skončenia pracovného pomeru (či zo strany zamestnávateľa alebo zo strany zamestnanca) a nie je možné výpoveď zamieňať napr. so skončením pracovného pomeru v skúšobnej dobe.

Ochrana zamestnanca sa vzťahuje iba na výpoveď ako na jednu zo spôsobov ukončenia pracovného pomeru. Takáto ochrana sa ale nevzťahuje na skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe.

Zamestnanec ako slabšia strana, naopak môže dať výpoveď kedykoľvek alebo takisto skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe aj bez udania dôvodu. Počas skúšobnej doby teda môžete ako zamestnanec skončiť pracovný pomer kedykoľvek aj bez udania dôvodu a aj keď ste na PN. Stačí oznámiť zamestnávateľovi, že končíte pracovný pomer v skúšobnej dobe, a že k akému dátumu (prakticky sa dá aj okamžite doručením takéhoto ukončenia).
Ak teda nechcete zotrvať v pracovnom pomere stačí použiť spôsob skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe aj bez ukončenia PN. Pracovný pomer sa dá ukončiť zo strany zamestnanca samozrejme aj výpoveďou, kde ale Vám bude plynúť výpovedná doba. Ani tento spôsob ukončenia pracovného pomeru nezávisí od toho, či ste na PN alebo nie.

S prianím pekného dňa

Arpád Barczi
advokát
e-mail: barczi@gngu.sk

Ak máte otázku aj Vy, neváhajte nám ju napísať sem (http://gngu.sk/vas-pravny-problem/) , alebo priamo p. advokátovi na barczi@gngu.sk.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za úplnosť a komplexnosť odpovede, pretože informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Skúste ešte

Nemožná dohoda spoluvlastníkov?

Dobrý deň. Chcem sa opýtať na to, že ako mám riešiť situáciu, ak sa na mojom …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *