piatok , 24. september 2021
skhu
Neprehľiadnite
Domov / Poradenstvo / Právne poradenstvo / Podnikáme dve fyzické osoby v združení. Ako máme prejsť na spol.s r.o.?

Podnikáme dve fyzické osoby v združení. Ako máme prejsť na spol.s r.o.?

Dobrý deň,

Doteraz podnikáme ako dve fyzické osoby, na základe živnostenských oprávnení a to v združení na základe zmluvy o združení. Chceme založiť spol. s r.o. a tak ďalej podnikať spolu. Každá fyzická osoba má povolenie na 5 živností, z toho 2 sú rovnaké. Dajú sa využiť živnostenské oprávnenia na prechod do spol. s r.o. ? Po založení spol. s r.o., táto môže prebrať celé združenie, prípadne ho môže odkúpiť? Spol. s r.o. musí si znova dať zapísať všetky živnosti, alebo sa dá využiť  zmluva o združení ? Ďakujem.

Odpoveď:

Slovenský právny poriadok nerieši priamo transformáciu formy podnikania z formy podnikania fyzickej osoby na právnickú osobu, napr. spol. s r.o., hoci by to možno bolo vhodné. Je potrebné si uvedomiť, že aj ako podnikateľ fyzická osoba (živnostník) tak aj spol. s r.o. sú samostatné subjekty práva, majú napr. rozdielne IČO, atď. V podstate sú dve možnosti.

Možnosť č. 1.
Založíte si novú spol. s r.o. a potom predáte tovar, majetok atď. a prevediete na novú spoločnosť všetky práva a povinnosti z každej jednej fyzickej osoby podnikateľa. To znamená, že prakticky „všetko predáte“ a spol. s r.o. „všetko kúpi“ a potom je možné vykonať zrušenie živností. Predmety činnosti s týmto postupom nesúvisia, tie treba pri zakladaní spol. s r.o. určiť v súlade so živnostenským zákonom a v súlade s podnikateľským plánom novej spol. s r.o..

Možnosť č. 2.
Táto možnosť sa zakladá na tzv. predaji podniku, teda jedného podniku (ľudovo povedané celej živnosti, vrátane majetku, záväzkov, pohľadávok, práv, zamestnancov, atď), kde novozaložená spol. s r.o. kúpi tento podnik (podnik  fyzickej osoby).

Je veľmi dôležité si uvedomiť, že združenie ako také nemá právnu subjektivitu, teda predaj podniku, podľa prvej možnosti, bude potrebné vykonať pre každého podnikateľa, fyzickú osobu, samostatne.

Pri zakladaní spol. s r.o. nie je možné využiť zmluvu o združením ani živnostenské listy vydané fyzickým osobám podnikateľom.

Ktorú formu si zvolíte je na Vás.

S prianím pekného dňa

Arpád Barczi
advokát
e-mail: barczi@gngu.sk

Ak máte otázku aj Vy, neváhajte nám ju napísať sem (http://gngu.sk/vas-pravny-problem/) , alebo priamo p. advokátovi na barczi@gngu.sk.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za úplnosť a komplexnosť odpovede, pretože informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Skúste ešte

Nemožná dohoda spoluvlastníkov?

Dobrý deň. Chcem sa opýtať na to, že ako mám riešiť situáciu, ak sa na mojom …