utorok , 22. január 2019
skhu
Neprehľiadnite
Domov / Kultúra / Noc múzeí a galérií v Galante.

Noc múzeí a galérií v Galante.

Vlastivedné múzeum v Galante sa tento rok zapojilo už siedmy krát do celosvetového podujatia Noc múzeí a galérií dňa 21. mája 2016. Program sa sústredil okolo tematiky prvej svetovej vojny, keďže v ten deň sa otvárala putovná výstava „Mojim národom!“ Príbehy z veľkej vojny. Noc múzeí a galérií v Galante sa uskutočnilo aj tento rok v spolupráci s historickými kaštieľmi mesta.

Pestrý program prilákal 1152 návštevníkov do Galanty. Od 13:00 začali ľudia chodiť na návštevu expozícií a výstav až do desiatej večer.Podujatie sa začalo v Renesančnom kaštieli, kde návštevníkov privítala vedúca kaštieľa, PhDr. Iveta Lenická. PhDr. Izabela Danterová, etnologička Vlastivedného múzea v Galante v krátkosti načrtla históriu Noci múzeí a galérií a program v kaštieli.  Potom odovzdala slovo riaditeľke SNM-Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku, Mgr. Gabriele Jarábik, ktorá otvorila výstavu „Mojim národom!“ Príbehy z veľkej vojny, ktorá sa nachádza do 30. novembra 2016 vo výstavnej sále Vlastivedného múzea v Galante.

Diváci si vypočuli aj tematickú prednášku „Prvá svetová vojna a galantský región“ od vedúcej Archívu Šaľa, PhDr. Veroniky Novákovej, PhD. Podvečernú atmosféru spríjemnilo hudobné pásmo šikovných žiakov ZUŠ Josepha Haydna Galanta. Historickým sprievodom sa podujatie presunulo do Vlastivedného múzea v Galante. Zamestnanci múzea prezlečení v dobových kostýmoch z obdobia prvej svetovej vojny pripravili pre najmenších „detský vojenský kútik“ a pre všetkých návštevníkov sprevádzanie po expozíciách s odborným výkladom výstavy.

Folklórny súbor Mátyus z Horných Salíb a hudobná skupina Bicskás sa postarali o príjemný kultúrny zážitok na nádvorí vlastivedného múzea. Prevládala veselá atmosféra, publikum sa zapojilo aj do tancovania čardášu. Old Time Band Funny Fellows s Csongorom Kassaiom si zaspomínali s trochou humoru na Monarchiu. Po ich vystúpení zvuk evakuačnej sirény naznačil posunutie podujatia na nádvorie neogotického kaštieľa. Historická skupina Hector tu predviedla ukážku zbraní, o dobrú náladu sa starala naďalej hudobná skupina Funny Fellows a Csongor Kassai. O pol jedenástej večer diváci pozreli ohňovú show skupiny Fandango. Program ukončil odborný výklad o histórii neogotického kaštieľa Jozefa Kepperta, riaditeľa Vlastivedného múzea v Galante.

Veríme, že všetci návštevníci odchádzali spokojní. Dúfame, že sa stretneme aj skôr ako o rok, keďže naše expozície a výstavy sú sprístupnené v rámci otváracích hodín počas celého roka.

Tanecny dom cardasa

Skúste ešte

Tlačová beseda poslancov MsZ v Galante – pozvánka

Poslanci MsZ v Galante Vás pozývajú na tlačovú besedu. TLAČOVÁ BESEDA SA USKUTOČNÍ VO ŠTVRTOK, 22. 03. 2018 o 14:00 hod. v malej zasadačke na medziposchodí …