utorok , 22. január 2019
skhu
Neprehľiadnite
Domov / Kultúra / Najúžasnejší pohľad na Galantu

Najúžasnejší pohľad na Galantu

Všetci dobre vieme aká bude odpoveď, ak sa spýtate, aký je najkrajší pohľad na svet. Väčšina odpovie, že z konského chrbta. Ale ak sa opýtate Galanťana, aký je najkrajší pohľad na Galantu, tak nie som si istý, že by sa dvaja ľudia zhodli na rovnakej odpovedi.

Ale po včerajšku už túto odpoveď, my z gngu.sk, vieme. Najkrajší pohľad na Galantu je totiž z veže Neogotického kaštieľa v Galante. Dostalo sa nám tej pocty a exkluzivity v jednom, že Vám môžeme priblížiť pohľad zo strechy rekonštruovanej veže Neogotického kaštieľa v Galante. Ukážeme Vám ako prvým, pohľady na každú zo svetových strán a samotnú Galantu v jej plnej kráse. Pohľad, ktorý jedni z prvý mohli vidieť jeho majitelia, bratia Daniel a Pavol Esterházyovci ešte  v roku 1633, keď ho nechali postaviť. S potešením môžeme konštatovať, že Galanta sa javí ako zelené mesto.

Samotný pohľad je len vyvrcholením cesty k nemu. Vstúpiť totiž do priestorov kaštieľa a stáť pri pohľade na schodisko smerom do veže, po zanietených slovách Zsolta Takácsa o histórií tohto pokladu Galanty, bolo niečo úžasné. Už len chytiť sa zábradlia na točitých schodoch, po ktorými kedysi síce nechodila šľachta, ale služobníctvo, znamenalo spojiť sa s históriou.

Prvý krok na prvý schod bol vstupom do minulosti. Zvuk našich topánok znel rovnako honosne, ako znel v časoch jeho najväčšej slávy. Každý krok smerom hore bol zároveň spoločným krokom s pocitom, že v týchto priestoroch je s Vami duch histórie a možno aj niektorého z prvých majiteľov. Pri pohľade cez dobové okná sme mali zimomriavky na tele, pretože sme si uvedomovali, že takto podobne sa z týchto okien pozerali ľudia v časoch dávnych.

Ten pocit stúpajúc do výšin si musíte prežiť osobne. Nikto z nás Vám nedokáže opísať tie skvelé pocity, ako keď to všetko zažijete na vlastnej koži. Onedlho Vám prinesieme omnoho viac, ale teraz sa usaďte a užite si pohľad na Galantu našimi očami. Prajeme príjemný zážitok.

Foto: Radovan Slíž ml.

Skúste ešte

Tlačová beseda poslancov MsZ v Galante – pozvánka

Poslanci MsZ v Galante Vás pozývajú na tlačovú besedu. TLAČOVÁ BESEDA SA USKUTOČNÍ VO ŠTVRTOK, 22. 03. 2018 o 14:00 hod. v malej zasadačke na medziposchodí …