piatok , 24. september 2021
skhu
Neprehľiadnite
Domov / Poradenstvo / Právne poradenstvo / Čo je základná zložka mzdy?

Čo je základná zložka mzdy?

Dobrý deň prajem.

Podľa zákona zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi základnú zložku mzdy, ktorá zodpovedá ustanovenému týždennému pracovnému času zamestnanca. Popri poskytovaní základnej zložky mzdy má zamestnávateľ povinnosť poskytovať ďalšie zložky mzdy, ak táto povinnosť vyplýva z právnych predpisov alebo zo zmluvy.
V súvislosti s uplatňovaní konta pracovného času by som sa chcel opýtať, že čo patrí do základnej zložky mzdy.

Odpoveď:

Zákonník práce ustanovuje, že pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou a ďalej, že pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne (sú tu ale aj nejaké výnimky). Takisto sa ustanovuje, že zamestnávateľ je povinný platiť mu za vykonanú prácu mzdu, zdôrazňujem za vykonanú prácu. Základná zložka mzdy je definovaná v Zákonníku práce, ktorá zodpovedá ustanovenému týždennému pracovnému času zamestnanca. Z toho vyplýva, že základná zložka mzdy je dohodnutá mzda za dohodnutý rozsah týždenného (ustanoveného alebo inak určeného) pracovného času. Za ďalšie zložky mzdy sa môžu považovať napr. príplatky za nočnú prácu, príplatky za rizikovú prácu, odmeny, za prácu nadčas, atď.

Konto pracovného času je spôsob nerovnomerného rozvrhnutia pracovného času, ktorý zamestnávateľ môže zaviesť len kolektívnou zmluvou alebo po dohode so zástupcami zamestnancov a to vo forme písomnej dohody, kde sa musí dohodnúť vyrovnávacie obdobie konta pracovného času, v ktorom sa vyrovná rozdiel medzi ustanoveným týždenným pracovným časom a skutočne odpracovaným časom zamestnanca; vyrovnávacie obdobie nesmie byť dlhšie ako 30 mesiacov.

Pri uplatňovaní konta pracovného času je zamestnávateľ povinný viesť účet konta pracovného času, na ktorom eviduje rozdiel medzi ustanoveným týždenným pracovným časom a skutočne odpracovaným časom zamestnanca a rozdiel medzi skutočne poskytnutou základnou zložkou mzdy podľa odseku 3 a základnou zložkou mzdy, na ktorú by mal zamestnanec právo za skutočne odpracovaný čas. Pri uplatňovaní konta pracovného času môže zamestnávateľ rozvrhnúť pracovný čas tak, že v prípade väčšej potreby práce zamestnanec odpracuje viac hodín, ako je jeho ustanovený týždenný pracovný čas (kladný účet konta pracovného času), a v prípade menšej potreby práce zamestnanec odpracuje menej hodín, ako je jeho ustanovený týždenný pracovný čas alebo prácu nebude vykonávať vôbec (záporný účet konta pracovného času).

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi základnú zložku mzdy, ktorá zodpovedá ustanovenému týždennému pracovnému času zamestnanca.

Príklad:

Ak sa zamestnanec dohodol so zamestnávateľom, že bude pre neho pracovať 40 hodín týždenne (základný rozsah ustanoveného pracovného času mesačne je 4 x 40 hodín=160 hodín) za 800 eur, tak táto suma sa považuje za základnú zložku mzdy. Ak zamestnanec na základe príkazu zamestnávateľa odpracoval nadčas napr. 30 hodín mesačne, tak základná zložka jeho mzdy je 800 eur a ďalšia zložka mzdy (za nadčas) bude (800 eur / 160 hodín ) x 30 hodín nadčasu = 150 eur.

Ak sa u zamestnávateľa používa konto pracovného času a ak napr. v mesiaci apríl odpracujete viac ako 160 hodín, napr. 170 hodín, teda o 10 hodín naviac, budete mať za apríl vyplatený stále plat 800 eur a rozdiel 10 hodín sa vám bude evidovať na konte pracovného času. Naopak, ak by ste pri používaní konta pracovného času odpracovali za mesiac apríl menej ako 160 hodín, napr. 150 hodín, tak budete mať za apríl vyplatený stále plat 800 eur a rozdiel za 10 hodín (záporne)  sa vám bude evidovať na konte pracovného času.

S prianím pekného dňa

Arpád Barczi
advokát
e-mail: barczi@gngu.sk

Ak máte otázku aj Vy, neváhajte nám ju napísať sem (http://gngu.sk/vas-pravny-problem/) , alebo priamo p. advokátovi na barczi@gngu.sk.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za úplnosť a komplexnosť odpovede, pretože informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Skúste ešte

Podnikáme dve fyzické osoby v združení. Ako máme prejsť na spol.s r.o.?

Dobrý deň, Doteraz podnikáme ako dve fyzické osoby, na základe živnostenských oprávnení a to v združení …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.