pondelok , 27. september 2021
skhu
Neprehľiadnite
Domov / Svet internetu / Ako zistiť čo je HOAX?

Ako zistiť čo je HOAX?

Dnes otvárame pre Vás novú rubriku pod názvom Svet internetu, kde sa pokúsime spolu nahliadnuť do rozsiahleho sveta internetu. Jedným z veľmi častých nešvárov, ktorý sa vyskytuje na Internete, je šírenie poplašných, nebezpečných a zbytočných reťazových správ, tzv. hoax-ov.

Anglické slovo HOAX [:houks:] v preklade znamená: Falošná správa, Mystifikácia, Novinárska kačica, Podvod, Poplašná správa, Výmysel, Žart, Kanadský žartík. V počítačovom svete slovom HOAX nejčaststejšie označujeme poplašnou správu, ktorá varuje pred neexistujúcim nebezpečným vírusom.

Ako HOAX rozoznať? Typický text poplašnej správy obsahuje väčšinou tieto body:
 • Popis nebezpečia (vírusu)
  Vymyslené nebezpečie (vírusu) býva stručne popísané, v prípade vírusu býva uvedený aj spôsob šírenia.
 • Ničivé účinky vírusu
  Tu záleží zvyčajne na autorrovej fantázii. Ničivé účinky môžu byť celkom obyčajné, napr. preformátovanie disku, alebo väčšie bizarnosti, ako napríklad že sa pevný disk  sa začne točiť opačne, alebo že počítač vybuchne. No niekdy si tu môžu brať inšpiráciu aj tvorcovia hororov 🙂 .
 • Ddôveryhodné zdroje varujú 
  Vo väčšine prípadov sa pisateľ poplašnej správy snaží presvedčiť, že varovanie prišlo z dôverihodných zdrojov (napr. IBM a FBI varujú … alebo Microsoft upozorňuje a pod.)
 • Výzva k ďalšiemu rozosielaniu
  Tento bod HOAX obsahuje vždy! Veľa neskusených používateľov sa nechá správou „napáliť“ a bez premýšľnia výzvu poslúchnu. Práve preto sa tieto nezmysly lavinovite šíria.

Ako hoax môžeme tiež označiť šírenú správu, ktorá obsahuje nepresné, skreslujúce informácie, účelove upravené polopravdy, alebo zmes poloprávd a lží.

V praxi môžeme používať následujúce pravidlo:
Ak správa obsahuje výzvu k hromadnému rozosielaniu na ďalšie adresy, je to podozrivé a s najväčšou pravdepodobnosťou je to HOAX.

Typickým hoaxom poslednej doby bola informácia, že Tesco rozdáva 100 EUR kupóny.
    Podvodné stránky ponúkajú ľuďom 100 EUROVÉ kupóny do TESCO. V skutočnosti nejde o žiaden kupón, len zneužité logo a narafičený kód. Už prvá veta na pochybných nastražených stránkach na adrese:  http://insightsurveys.net/tesco20/ ponúka vetu „Vybrali sme vás a ponúkame vám možnosť zúčastniť sa nášho krátkeho prieskumu a získať kupón! Zostáva nám iba 259 kupónov, preto sa poponáhľajte.“ ktorá je naozaj zvláštna. Najmä preto, že rôznym ľuďom zobrazuje na Facebooku rôzny počet zostávajúcich kupónov a ak sa pripojíte cez mobil, aj číslo máte iné. Kupóny neubúdajú, skôr sa miešajú.
     Takáto poukážka je v TESCU neplatná. Nemá reálnu hodnotu. Stránky, ktoré ju generujú, sú podvodné stránky s podivnou doménou, nezobrazujú prevádzkovateľa, ani kontakt. Komentáre, ktoré sa pod stránkou zobrazujú, sú narafičené nefunkčné správy dosadené natvrdo v kóde a nie písané reálnymi ľuďmi. Okrem toho, komentáre zrejme pochádzajú z inej podvodnej stránky, pretože nesedia k tomu, čo sa deje hore. Odkliky nereagujú, čo je len jasný dôkaz toho, že ide o škaredý podvod. Ľudia pritom horlivo klikajú a nechávajú si vygenerovať vlastné poukážky. Celé stránky sú vyrobené tak, aby vás prinútili zdieľať túto konkrétnu podvodnú stránku a dotiahnuť ešte viac ľudí. Vypuklo tak doslova šialenstvo.
    Nejde však o vírus, ako to hlásia niektoré neodborné články alebo naopak “zaručení odborníci v komentároch”. Stránky sú označené ako mallware v prehliadačoch, aby ste im viac nedôverovali. Nejde však o vírus, neinfikoval váš počítač. Veľmi často ale v takýchto prípadoch ide o vírus. Napríklad o škodlivý kód, ktorý sa snaží získať citlivé údaje, alebo vytvoriť prienik pre cudzie činnosti vo vašom počítači. Prejdite si antivírusovým programom počítač sem tam z iných dôvodov a nie týchto. Facebook vírusy sa prejavujú skôr tak, že vo vašom mene zdieľajú niečo, o čom neviete. Preto si nechajte povedať, či vaši priatelia vidia niečo podivné vydané pod vašim menom a vy to nevidíte.
V tejto rubrike Vám okrem ďalších tém, budeme prinášať aj upozornenia na aktuálne sa šíriace Hoaxy.
zdroj: hoax.cz, hoax.sk