pondelok , 27. september 2021
skhu
Neprehľiadnite
Domov / Poradenstvo / Právne poradenstvo / Aké práva majú slovenskí občania v Nemecku?

Aké práva majú slovenskí občania v Nemecku?

Dobrý deň. Aké práva majú slovenskí občania v Nemecku? Môj brat je zadržaný políciou v Nemecku za údajný podvod. Pretelefonovali sme už veľmi veľa peňazí, ale bez výsledku, nič sme sa nedozvedeli. Nemeckí policajti nám nechcú nič prezradiť. Brat nevie ani slovo po nemecky. Na koho sa máme obrátiť, aké práva má môj brat, má právo telefonovať, má právo na advokáta, kto ho môže navštíviť ? Rodičia a celá rodina sme s toho zúfalí  a nevieme z čoho je presne obvinený. Išiel do Nemecka predávať noviny. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď:

Ak je Váš brat obvinený z podvodu, tak táto problematika síce patrí do trestného práva, ale do NEMECKÉHO trestného práva, ktoré môže byť a aj je odlišné v niektorých prvkoch od nášho trestného práva. Policajti Vám ani nič nepovedia, pretože nie ste v postavení oprávnenej osoby, ktorá by mohla dostávať informácie. Ak je zadržaný alebo už aj obvinený, v každom prípade má právo na tlmočníka pri úkonoch trestného konania. Odporúčam Vám aj Vášmu bratovi sa urýchlene obrátiť na slovenské zastupiteľské orgány v Nemecku, teda napr. na veľvyslanectvo Slovenskej republiky, kde Vás presne usmernia a poradia, že aké kroky je potrebné alebo možné urobiť. Kontakt na zastupiteľské úrady nájdete na web stránke ministerstva zahraničných vecí tu  alebo  tu.

V každom prípade Vám odporúčam obrátiť sa na nemeckého advokáta.

Arpád Barczi
advokát
e-mail: barczi@gngu.sk

Ak máte otázku aj Vy, neváhajte nám ju napísať sem (http://gngu.sk/vas-pravny-problem/) , alebo priamo p. advokátovi na barczi@gngu.sk.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za úplnosť a komplexnosť odpovede, pretože informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Skúste ešte

Podnikáme dve fyzické osoby v združení. Ako máme prejsť na spol.s r.o.?

Dobrý deň, Doteraz podnikáme ako dve fyzické osoby, na základe živnostenských oprávnení a to v združení …