piatok , 24. september 2021
skhu
Neprehľiadnite
Domov / Vedeli ste, že ... / 20. marca je Medzinárodný deň šťastia

20. marca je Medzinárodný deň šťastia

Dnešný deň je venovaný šťastiu. Na 20. marca totiž pripadá Medzinárodný deň šťastia. Sviatok vyhlásený OSN si pripomíname od roku 2013. Hlavným cieľom tohto dňa je pripomenúť si, že šťastie je jedným z hlavných cieľov každého človeka a tiež, že hospodársky rast krajiny nemusí nutne znamenať aj šťastných obyvateľov.

20mPriekopníkom v oblasti merania ľudského šťastia a kvality života je malé kráľovstvo Bhután. Tamojší panovník už v roku 1972 navrhol zaviesť index hrubého národného šťastia. Jediné budhistické kráľovstvo na svete, Bhután, však nie je jedinou krajinou, kde si uvedomujú, že pocit šťastia nie je priamo úmerný nazhromaždenému bohatstvu. Témou šťastného obyvateľstva sa zaoberajú aj mnohí západní sociológovia, aj ekonómovia.

Ak nie sú tým najdôležitejším faktorom peniaze, tak čo teda? Krajiny považované za najšťastnejšie podľa rebríčka OSN z roku 2016 na to majú jasnú odpoveď: dôvera. Dôvera, ktorá súvisí hlavne so sociálnou súdržnosťou a istotou, ktorá je pre šťastnú spoločnosť základom.

Od roku 2012 OSN každý rok zverejňuje rebríček najšťastnejších krajín sveta. V roku 2016 si v rebríčku udržalo prvenstvo Dánsko. Do top desiatky sa ďalej dostal Island, Nórsko, Fínsko, Kanada, Holandsko, Nový Zéland, Austrália a Švédsko. Hodnotenie v tomto rebríčku je založené na odpovediach na otázky o živote v danej krajine.

Existuje mnoho celosvetových rebríčkov, ktoré merajú šťastie ľudí a obyvateľov rôznych krajín sveta, avšak žiadna z metód merania ľudského šťastia nezískala všeobecné uznanie. Najznámejšie sú napr. Index lepšieho života (Better Life Index) vypracovaná Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, Index šťastnej planéty (Happy Planet Index) zostavuje britská organizácia New Economics Foundation, alebo Svetová správa o šťastí (World Happiness Report) skupiny nezávislých vedcov pre OSN.

Šťastie je vo všeobecnosti spájané so subjektívnym pocitom spokojnosti, s vnútornou harmóniou a vyrovnanosťou človeka. Ak chce byť človek šťastný, je dôležité aby poznal sám seba a tiež veriť, že si šťastie naozaj zaslúži a niečo preto aj urobiť. Ktorým smerom vedie cesta k radostnému životu?

Tu je niekoľko tipov, ako osláviť Medzinárodný deň šťastia a spraviť krajší deň sebe aj ostatným:

  • Urobte si skvelé raňajky a vychutnajte si ich.
 food breakfast waffles GIF
   (Zdroj: www.giphy.com)
  • Pomojkajte sa so psom, mačkou, alebo s iným domácim miláčikom.
 (Zdroj: www.giphy.com)
  • Pustite si obľúbenú pesničku.. a zatancujte si!
(Zdroj: www.giphy.com)
  • Obklopte sa pozitívnymi ľuďmi – ak vás obklopuje neustála negativita a ľudia, ktorí všetko dramatizujú, šťastie je v nedohľadne. Veselí ľudia vás naopak svojou dobrou náladou a pozitívnym myslením môžu aj nakaziť.
  • Choďte si zacvičiť alebo si doprajte 10-30 minút prechádzky každý deň – čerstvý vzduch vám pomôže vyhnať z hlavy napätie.
  • Radujte sa z maličkostí, práve takáto radosť vás môže priviesť k šťastiu a spokojnosti.
  • Kúpte si kyticu obľúbených kvetov. Nikde predsa nie je napísané, že ich musíte len dostávať.
  • Poprajte každému na konci telefonátu alebo mailu príjemný deň.
  • Uvedomte si, že práve nematurujete a ani na vás načakajú prípravy na štátnice, ani nikto nečaká iné splnenie významné úlohy. 

Pre každého človeka znamená šťastie niečo iné. Dôležité je však nájsť to svoje šťastie a snažiť sa udržať si ho v živote.

Skúste ešte

5. november je Svetový deň behu

Beh spája tisíce ľudí v stovkách miest po celom svete. Bežci si Svetový deň behu každoročne …